Zamiana fotografii na rysunek

28 grudnia, 2012 w kategoriach: Grafika 2D, Adobe Photoshop, Efekty

5,057 1
Dane:
  • Czas pracy: ~20 minut
  • Poziom: Podstawowy
Opis:

Efektowny sposób na osiągnięcie rysunkowej stylizacji dowolnej fotografii. Efekt bazuje na filtrach wbudowanych w programie Adobe Photoshop.

Pliki do pobrania

Pokaż/Ukryj wszystko

Ustalamy wymiary naszej pracy właściwie według uznania. Ja ustaliłem rozmiar mojego „płótna” na 1024 x 768 px. Najważniejsze, aby wybrany przez Was wymiar był proporcjonalny… poza tym wymiar zależny od wybranej fotografii oraz według indywidualnych preferencji ;)
Następnie tworzymy nową warstwę, nadajemy jej odpowiednią nazwę i umieszczamy w niej wybrany przez nas obraz.
Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_2
zdjęcie udostępnione na potrzeby tutoriala dzięki uprzejmości firmy fotolia.pl © vgstudio.


Wydawnictwo Strefa Kursów

Tworzymy kopię wcześniej utworzonej warstwy, a następnie za pomocą skrótu Ctrl+U przechodzimy do okna Hue/Saturation, w którym zmniejszamy nasycenie(Saturation) wartość ustalając na -100%. W niektórych przypadkach może być konieczne małę rozjaśnienie fotografii.
Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_3

Przygotowaną we wcześniejszym kroku warstwę z obrazem duplikujemy 5-krotnie. Będziemy dokonywać przekształceń na każdej warstwie z osobna. W dalszej części poradnika dowiecie się dlaczego wybrałem takie rozwiązanie. Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_4

Przechodzimy do kolejnej warstwy(wyżej), dla naszej wygody wyłączając tymczasowo widoczność dla warstw, które znajdują się nad aktywną warstwą.
Wykorzystujemy filtr „Motion Blur” (Filters / Blur / Motion Blur), a wartości parametrów ustalimy mniej więcej tak jak jest to przedstawione na obrazie.
Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_5
Pracując nadal na tej samej warstwie skorzystamy z pomocy kolejnego filtra…tym razem będzie to filtr Watercolor (Filters / Artistic / Watercolor…) z parametrami określonymi na screenie.
Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_6
Analogicznie postępujemy z kolejną warstwą, jedyna różnica to wartość angle ustalona przy zastosowaniu filtra Motion Blur.
Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_5a
Krycie obu warstw ustalamy 80%, zmieniamy natomiast tryb mieszania na Overlay

Znowu przechodzimy o warstwę wyżej.W tym kroku zastosujemy filtr Crosshatch (Filters / Brush Strokes / Crosshatch…), wartości poszczególnych parametrów ustalimy mniej więcej tak jak na screenie:
Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_8
Warto zastosować również filtr Gaussian Blur(Filters / Blur / Gaussian Blur), ustalając wartość rozmycia na 0,5 px oraz zmienić nazwę warstwy na ”Crosshatch”
Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_9

Przełączamy się na kolejną warstwę wyżej. Kolejnym filtrem, który zastosujemy będzie filtr Sprayed Strokes(Filters / Brush Strokes / Sprayed Strokes…). Parametry według ustalonych na obrazie, choć oczywiście nie musicie się tym do końca sugerować, dla osiągnięcie dobrego efektu mogą się one nieznacznie różnić(w zależności od zdjęcia). [Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_10]Następnie zmieniamy tryb mieszania tak przekształconej warstwy na Overlay oraz zmniejszamy krycie (Opacity) do 60%.

Ostatnia warstwa, którą pozostało nam przekształcić znajduje się na samej górze naszego stosu . Dla tej warstwy zastosujemy filtr Graphic Pen (Filters / Sketch / Graphic Pen…) z wartościami parametrów zbliżonymi do poniższych:
Alt photoshop_tutorial_rysunkowy_efekt_11
Tryb mieszania tej warstwy ustalamy na Multiply, krycie (Opacity) ustalamy na około 20%.

Możecie dodać do Waszej kompozycji np. jakąś papierową teksturę, ja umieściłem ją w nowej warstwie, którą umieściłem na samej górze stosu warstw.
Po odpowiednim dopasowaniu wybranej tekstury zmieniamy tryb mieszania warstwy na Linear Burn, krycie (Opacity) zmniejszamy do około 80%. Dodatkowo zmniejszamy nasycenie(Saturation) do -100%, a jasność nieznacznie zwiększamy.
Dodatkowo przy dopieszczeniu detali wspomogłem się pędzlami stylizowanymi na "ołówkowe", ale polecam eksperymenty…efekt nie musi być powtarzalny i o to właśnie chodzi. Wszystko zależy od Waszej kreatywności i inwencji twórczej ;)
Ja użyłem następujących materiałów:
Papierowe tekstury
ołówkowe pędzle
Fotografię zaś pobrałem z serwisu fotolia

Mi udało się osiągnąć następujący efekt finalny:
Alt tutorial_rysunkowy_efekt_final
Dla zainteresowanych załączam plik źródłowy .psd oraz odsyłam do pełnej wersji poradnika dostępnej pod adresem: psdtube.pl

Pokaż/Ukryj wszystko

Tutorial się podobał? Podziel się z innymi:

Dyskusja (1 wypowiedź)

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz