Podstawowy przewodnik po kolorach

17 września, 2012 w kategoriach: Grafika 2D, Adobe Photoshop, Inne

4,820 0
Dane:
  • Czas pracy: 10min
  • Poziom: Podstawowy
Opis:

W tym artykule postaramy się w prosty sposób wyjaśnić Półtony, Barwy, Nasycenia oraz Cienie.

Pokaż/Ukryj wszystko

Autorką tych artykułów, z których dzisiaj dodajemy pierwszą ich część jest "shesta713" którą znajdziemy pod tym linkiem http://shesta713.deviantart.com/. Artykuł został przerobiony przez portal graphisutra.com i link do źródłowego tutoriala znajdziemy tutaj http://www.graphisutra.com/tutorials/photoshop/general/ultimate-guide-to-colors-part-01-tones-hues-saturation- .


Wydawnictwo Strefa Kursów

Czym jest półton?
– Granicą stonowanego koloru
– Subtelny, bazowy odcień jest jego półtonem. Wewnętrzne kolory rzadko bywają białe/czyste. Są to mieszaniny wielu kolorów i półtonów, które je odzwierciedlają, np.kolor oliwkowy jest połączeniem zielonego z półtonem żółtego.

Czym jest barwa?
– Barwą opisujemy kolor.Na przyład mówimy "widzimy czerwony" bądź pomarańczowy czy purpurowy.

Czym jest nasycenie?
– Nasyceniem nazywamy tylko intensywność koloru, np.neon ma wysokie nasycenie. Natomiast niski poziom nasycenia w znacznym stopniu pozbawiony jest koloru.

Alt 1

Teraz, gdy już wiemy czym są półtony podzielmy je na grupy:
1. Półtony ciepłe
2. Półtony zimne
3. Połtony neutralne

Alt 2

  1. Można zauważyć, że ciepłe półtony pojawiają się na ogół w odcieniach różowym, czerwonym oraz pomarańczowym. Im ciemniejszy kolor tym bardziej staje się nasycony. Im jaśniejszy tym mniej.

  2. Z zimnymi półtonami daje się zauważyć więcej żółci, zieleni lub fioletu. Zwykle nie stają się one aż tak bardzo nasycone

  3. Neutralne półtony zazwyczaj nie są za ciepłe lub za chłodne. Stoją po środku. Są to odcienie tego samego koloru.

Alt 3

Wszystkie kolory mają barwę dzięki temu wiemy jakim są kolorem. Spróbuj odgadnąć co to za barwy…

Alt 4

Teraz, możesz mieszać kolory i zobaczyć co z tego wyjdzie.

Alt 5

Możesz również dodać tony lub tinty (B&W), aby stworzyć kolory jaśniejsze lub ciemniejsze. Poniższy przykład nie ma żadnych innych dodanych kolorów tylko biały lub czarny.

Alt 6

Natomiast ten przykład pokazuje kombinacje te co wyżej + nasycenia.

Alt 7

Saturacja nie oznacza jasniejszego lub ciemniejszego. Myśl o tym jak wygląda "neon" lub "kolor pozbawiony" koloru. Innym sposobem rozumowania tego jest myślenie o tym jak dużo białego jest w kolorze.

Alt 8

Kolory o dużym nasyceniu będą wyglądać na bogatsze i będą miały mniej białego. Kolory z mniejszym nasyceniem będą wyglądać na wyblakłe i będą miały więcej białego. Takie zjawisko możemy nazwać desaturacją.

Alt 9

Alt 10

Podziękowania dla strony http://www.graphisutra.com za udostępnienie tego tutoriala. Podziękowania należą się też dla autorki http://shesta713.deviantart.com/. A autorem tłumaczenia był Kamil Kutkowski www.kamil-kutkowski.pl

Pokaż/Ukryj wszystko

Tutorial się podobał? Podziel się z innymi:

Dodaj komentarz