Odnajdywanie ścieżek oraz tryby kształtu.

22 lutego, 2012 w kategoriach: Grafika 2D, Adobe Illustrator, Teoria i podstawy

6,315 0
Dane:
  • Czas pracy: 5min
  • Poziom: Podstawowy
Opis:

Wielu ludzi chce coś wyciąć, przeciąć, połączyć, jednak nie wiedzą jak to zrobić, chciałbym opisać po krótce te opcje w programie Illustrator.

Pokaż/Ukryj wszystko

Tryby kształtu jest to opcja pozwalająca połączyć 2 elementy ze sobą na kilka różnych sposobów. Zademonstruję to na przykładzie okręgu i prostokąta, dla lepszej wizualizacji efektu końcowego oba elementy są w innych kolorach.

Tryb kształtu jest połączony w illustratorze z okienkiem „Odnajdywanie ścieżek”/Pathfinder Shift+Crtl + F9. Jeżeli nie mamy tego okienka w ikonkach bocznych jak na screenie poniżej:

Alt wytwrll

Możemy je wyłować albo przez właśnie wyżej wymieniony skrót Shift+Ctrl+F9 bądź przez ściężkę Okno/Odnajdywanie ścieżek (Window/Pathfinder).


Wydawnictwo Strefa Kursów

Gdy już wiem jak włączyć okienko z trybami oraz mniej więcej co one robią czas na przykłady. Jak już pisałem użyję do tego prostokątu oraz okręgi w innych kolorach dla lepszego zobrazowania.

Gdy mamy te dwa elementy musimy je zaznaczyć, po prostu możemy kliknąć myszką z „Narzędziem zaznaczanie” (V) na jeden element potem z wciśniętym Shiftem na drugi i mamy zaznaczone oba elementy, bądź normalnie przecięgając myszką wszyskie elementy. Gdy mamy zaznaczone klikamy na pierwszą opcję na liście czyli „Połącz”. Widzimy co się stało. Nasz prostokąt połączył swoje ścieżki z okręgiem i oba elementy mają kolor czerwony. Stało się tak ponieważ kolor czerwony był kolorem okręgu, a okręg był „na wierzchu” czy przykrywał nasz prostokąt.

Alt foeuylr

Następną opcją w tym okienku jest: „Odejmij Wierzch” po kliknięciu następują wycięcie z kwadratu części okręgu oraz znieknięciu jego reszty. STało się tak znowu dlatego, bo okrąg był „Na wierzchu”, który my odcieliśmy.

Alt nmnhrgt

Dalej mamy opcję „Przetnij”, kliknijmy więc. Co się stało? Otóż stało się to, że przecieliśmy nasz okrąg odcinkami prostokąta i został nam tylko jego kawałek.

Alt ppkasux

Ostatnią opcją w tym narzędziu jest opcja: „Wyklucz”, po jej kliknięciu widzimy, że wykluczyło nam część wspólną prostokąta oraz okręgu, czyli ta część jest biała, a reszta elementów ma kolor czerwony czyli odziedziczył prostokąt kolor po okręgu.

Alt icerjsw

Wiemy już jak odpalić to okienko. Odnajdywanie ścieżek to opcja bardzo pomocna do wycinania, obcinania kształtów, figur i różnych elementów, zresztą zobaczycie sami. Elementy będą te same co w kroku wyżej, też zaznaczamy oba elementy.

Pierwszą opcją w okienku jest: „Podzielenie”. Opcja ta podzieliła nam nasze 2 figury na 3 elementy, czyli część wspólna okręgi oraz prostokąta, zaczęła żyć własny życiem (jest wycięta) ślad po niej został w prostokącie, bo wycięła ona część z niego, oraz w okręgu, bo to właśnie jest część okręgu, gdyż był „na wierzchu”. Zobaczcie sami:

Alt lsqbjdl

Następną w koleji jest: „Przycięcie”, opcja ta przytnie nam kwadrat o część jaką okręg na nim leżał, jednak okręg nie zniknie.

Alt eafgowg

Dalej mamy: „Połączenie” opcja ta właściwie działa podobnie jak „Przycięcie” więc nie będę jej opisywał. Pojedziemy więc dalej.

A dalej mamy: „Kadrowanie”, po wciśnięciu tej opcji widzimy co się stało. W ściężce okręgu został nam czarny element wycięty z prostokąta. Sam prostokąt zniknął, a z okręgu została sama ścieżka + czarny element w środku. Jednak musimy zauważyć, że gdy wybierzemy „Narzędzie zaznaczania bezpośredniego” (A) to możemy zaznaczyć i przeciągnąć czarny element oraz ściężke po okręgu z wyciętym miejscem na czarny element. Najbardziej ziilustrują to screeny poniżej.

Po wybraniu opcji „kadrowanie”:

Alt aeqmhxf

Po wybraniu NZB (A) i przeciągnięciu elementów:

Alt bcrtvya

Kolejną przedostatnią opcją jest: „Kontur”, kliknijmy i zobaczmy co się stanie. Otóż zostały nas same ścieżki bez kolorów, jednak są one poprzecinane w miejscach łączenia.

Alt yhtafet

Ostatnią opcją jest: „Odcięcie spodu” czyli po prostu wycięcie prostokąta, co skutkuje nam tym, że mamy też wycięty kawałek prostokąta z okręgu, który był częścią wspólną tych figur.

Alt dmpetwh

Myślę, że troche rozjaśniłem działanie tych narzędzi i teraz nie będzie z tym kłopotów:)

Pokaż/Ukryj wszystko

Tutorial się podobał? Podziel się z innymi:

Dodaj komentarz