Konwersja dvd9 do dvd5

29 lutego, 2012 w kategoriach: Pozostałe

7,105 0
Dane:
  • Czas pracy: 1 - 1,5 h
  • Poziom: Podstawowy
Opis:

Poradnik przedstawiający jak wykonać konwersję z dvd9 na dvd5.

Pokaż/Ukryj wszystko

Witam. Często jest tak, że chcielibyśmy skonwersować nasz film DVD9 na rozmiar taki, aby mieścił się na nośniku DVD5. Jest to rzecz niezwykle przydatna, gdyż płyta DVD9 kosztuje więcej (trzy, cztery razy) niż zwykła płyta DVD. Wszystko co musimy zrobić to:

  1. Sprawdzić, czy mamy w dvd9 dodatki. Najczęściej one są i to o dużych rozmiarach. W zależności od chęci usuwamy je.
  2. Kasujemy menu lub odpowiednie podmenu wraz z odnośnikami (jeśli chcemy).
  3. Wywalamy nieinteresujące nas języki audio i napisy (jeżeli takie są).

Do tych wszystkich opcji posłuży nam darmowy program DVD Remake Pro dostępny tutaj:
Strona producenta

Po tych wszystkich procedurach nasze video będzie zajmowało wiele mniej. Jeśli jednak nadal nie mieści się na nośniku DVD5 czas na to by obniżyć stopień kompresji filmu. Oczywiście da to nam efekt gorszej jakości filmu w zależności od tego ile dany film zajmuje. Do tego działania będziemy potrzebować programu DVDFab.

Przejdźmy zatem do kroku drugiego, gdzie usuniemy dodatki z filmu dvd ;)


Wydawnictwo Strefa Kursów

Otwieramy nasz program DVD Remake Pro.
Importujemy nasze video, klikając na ikonkę widniejącą poniżej.

Alt krok1

Wybieramy nasz folder z filmem (najczęściej VIDEO_TS) i otwieramy pierwszy plik w nim zawarty.

Alt krok2

Po lewej stronie mamy kolumnę, a w niej zawarte poszczególne VTS’y (Video Title Set). Aby je podejrzeć wystarczy kliknąć na wybrany przez nas VTS. Uważaj, aby nie skasować filmu. Na 99,5% nasz VTS z filmem zajmuje najwięcej. Aby usunąć cały blok (VTS) klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, a następnie ‚Hide all blocks’.

Alt krok3

Nasz VTS (w tym przypadku dodatek) został już usunięty. Zostanie nam nadal odnośnik do pustego dodatku. Aby go usunąć przejdź do następnego kroku. :)

W otwartym już naszym projekcie wybieramy VTS, który najwięcej zajmuje. Jest to VTS z filmem. Rozwijamy go, a następnie klikamy na ‚Menus en’.

Alt krok4

Po prawej stronie wyświetlą nam się poszczególne podmenu i ich odnośniki. Poszukajmy więc menu głównego usuńmy w nim odnośnik zabierający nas do dodatków, których już nie mamy.

Alt krok5

Klikamy na niego prawym klawiszem myszy (podświetli się), a następnie z rozwijanej listy wybieramy ‚Hide button’. W związku z czym nie będziemy mogli już go uruchomić, czy to przez pilota od dvd bądź komputer.

Alt krok

Odnośniki zostały już usunięte. Czas na to by skasować podmenu odpowiadające za wybór dodatków. Wyszukujemy go w górnym panelu. Następnie klikamy na niego prawym klawiszem myszy i ‚Hide block’.

Alt krok6

Nareszcie! Dodatek / dodatki mamy już usunięte, a także odwołujące się do nich odnośniki, a także podmenu. Przejdźmy teraz do usuwania języków audio i napisów :)

W naszym projekcie po prawnej stronie istnieje pewna kolumna , która ma zakładki: Video, Subpicture Tracks oraz Audio tracks.
Najpierw otwórzmy nasz VTS z filmem głównym. Następnie przejdźmy do tej ostatniej zakładki. Mamy tutaj dostępne języki audio w naszym filmie.

Alt krok7

Aby wykasować nieinteresujący nas język klikamy na niego prawym klawiszem myszy, a następnie ‚Disable track in all PGC’.

Alt krok8

Język audio został pomyślnie usunięty. Teraz wystarczy usunąć odnośnik zawarty w odpowiednim podmenu. Jak to zrobić dowiedziałeś się w kroku poprzednim :)
Aby usunąć napisy przechodzimy do zakładki ‚Subpicture Tracks’ i w sposób analogiczny usuwamy nieinteresujące nas napisy.

Nasz rozmiar video został zmniejszony. Czas go zapisać, aby to zrobić należy z menu kontekstowego wybrać ‚File’, a następnie ‚Export DVD…’.

Alt krok9

Wybieramy nasz folder docelowy i czekamy, aż nasze dvd zostanie zapisane.

Alt krok10

Co jeśli film nadal nie mieści się na płycie DVD5? Czas na jego konwersję. Jak to zrobić? Dowiesz się w kroku następnym.

Musimy zaopatrzyć się w program DVDFab. Nie wnikam jakim sposobem :)
Otwieramy nasz program, a następnie importujemy nasz zedytowany wcześniej nośnik DVD9. W tym celu wybieramy folder z naszym filmem.

Alt krok11

Wybieramy region płyty i klikamy ‚OK’.

Alt krok12

Wybieramy folder docelowy zapisu naszego filmu.

Alt krok13

Z rozwijanej listy wybieramy ‚DVD5’.

Alt krok14

Ujrzymy wartość kompresji filmu. Jeśli wszystko jest zgodnie z naszym planem klikamy ‚Rozpocznij’.

Teraz musimy jedynie parę minut poczekać i nasz film jest już gotowy w formacie DVD5.

Pozdrawiam, Fisz ;)

Pokaż/Ukryj wszystko

Tutorial się podobał? Podziel się z innymi:

Dodaj komentarz