Fotografia portretowa – Jak wykonać dobre zdjęcie portretowe ? CZ 1
- Czas pracy: Sporo
- Poziom: Średnio zaawansowany
Dzisiaj zajmiemy się jedną z najpowszechniejszych i najpopularniejszych dziedzin fotografii. Mianowicie omówimy podstawy portretu. Postaram się wyjaśnić Wam podstawowe zasady kierujące nim. Razem spróbujemy odnaleźć drogę do osiągnięcia sukcesu...
Portret
od zarania dziejów wykorzystywany był przez wielu artystów. Począwszy od pierwszych prób starożytnych malowideł na skale, poprzez portrety wykonywane przez malarzy królom dynastycznym a zakończywszy wreszcie na portretowaniu sławnych ludzi dzięki nowym zdobyczom technologicznym jakim są aparaty fotograficzne.
Po więcej informacji o samym portrecie, jego historii i rodzajach odsyłam do wikipedii
W poprzednim kroku pokazałem Wam różnorodne formy portretu. W dzisiejszej lekcji skupimy się na portrecie fotograficznym. Narodziny portretu mają bardzo dużo wspólnego z narodzinami fotografii. W roku 1826 Joseph Niepce stworzył na płytce metalowej pierwsze zdjęcie w historii. W 1839 roku Louis Daguerre opublikował światu metodę otrzymywania obrazu fotograficznego zwaną dagerotypią. Od tego momentu wzrosło zapotrzebowanie na portret. Każdy chciał mieć w domu swoje "lustrzane odbicie".
Rozróżniamy kilka rodzajów portretów:
- artystyczny
- emocjonalny
- plenerowy
- studyjny
- reporterski
Portret Artystyczny
Jeden z rodzajów portretu współczesnego. Wykonując tego typu zdjęcia fotografowie przykładają większą wagę do artystycznej ( niosącej ze sobą jakieś przesłanie ) strony aniżeli do technicznej. Dobre zdjęcia artystyczne to takie, które zatrzymują na chwilę, zmuszają odbiorcę do chwili refleksji. Nierzadko także "nakazują" adresatowi wejść głębiej w treść i wyciągnąć przesłanie, które przesłał nam artysta.
Portret Emocjonalny
Powiązany jest z portretem artystycznym. Dobry portret emocjonalny musi ująć osobę oglądającą. Fotografowie starają się tak nakierować swoimi modelami, aby wszelkie emocje zostały przelane na obraz ( w tym przypadku matrycę lub kliszę ). Ceniona jest tutaj wrażliwość, wyczucie momentu oraz dobry kontakt z osobą fotografowaną.
Portret Plenerowy
Według mnie najczęściej praktykowany. Pewnie każdy z nas zapragnął choć przez chwilę zostać fotografem. Przez pierwszych kilka dni robiliśmy zdjęcia wszystkiemu co popadnie. Aż w pewnym momencie przełamaliśmy swoje bariery i zaproponowaliśmy swojej dziewczynie, koleżance, mamie lub komuś innemu z bliskiego otoczenia "w pełni profesjonalną sesję zdjęciową". Najczęściej wybranym miejscem do takiego przedsięwzięcia był ogród, park bądź jakaś polana. Największą zaletą fotografowania w plenerze jest to, że mamy zupełnie za darmo podarowane źródło światła jakim jest Słońce. Mimo tych udogodnień, natrafimy również i na przeszkody. Oto kilka zasad, które pomogą nam w uzyskaniu w pełni zadawalającego portretu:
- Fotografuj w godzinach porannych lub popołudniowych. Ostre światło w południe powoduje powstawanie ciężkich do zretuszowania cieni na twarzy
- Pamiętaj o zasadach kompozycji ( patrz Krok 3 )
- W miarę możliwości spróbuj rozpraszać światło za pomocą lamp błyskowych, bądź tańszych blend.
- Pamiętaj o poprawnym kadrowaniu
- Nie fotografuj nigdy na automatycznych programach ;). Nie zawsze aparat może dobrać odpowiednią ekspozycję.
Portret Studyjny
Jedno z trudniejszych zagadnień. Wymaga od fotografującego dużej wiedzy z zakresu podstaw fotografii, oświetlenia oraz pracy z modelami. Portret ten daje duże możliwości, tak na prawdę to My decydujemy o wszystkim. Nie jesteśmy zależni od warunków atmosferycznych, swoją pracę wykonujemy w potulnym domu bądź pomieszczeniu przeznaczonym na studio.
Portret Reportażowy
Typowe zdjęcie wykonane "na gorąco", niezależnie od panujących warunków. Portrety te możemy wykonywać na wycieczkach, spotkaniach, imprezach kulturalnych. Najważniejsze jest uchwycenie przemijającej chwili. Na dalszy plan schodzi oświetlenie. Mimo wszystko reportażyści wspomagają się lampami bezprzewodowymi wraz z reporterskimi zestawami softboksów i parasolek do zmiękczenia światła.
Autorem tego poradnika, specjalnie napisanego dla nas jest Kamil Kutkowski www.kamil-kutkowski.pl
Tutorial się podobał? Podziel się z innymi: