Forum graficzne g4u - inny wymiar grafiki... Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Tablet: Lekcja 1
Autor Wiadomość
ozonex
User

Poziom: 24
HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 24/68
 35%
Wysłany: 2009-01-13, 14:17   Tablet: Lekcja 1

Tablet: Lekcja 1
Jablko - czyli podstawy brushy, blendingu i bryly czesc 1

Jako pierwsza lekcje postanowilem wykonac to co polecam wielu osoba na poczatek. Sam od tego zaczynalem i wiem ze jest to proste cwiczenie uwzgledniajace podstawy ustawienia brushy, koloru i bryly.
Jednak postanowilem aby uzyskac jak najciekawszy efekt przy jak najmniejszej komplikacji ustawien brushy. Pokaze tez kiedy mozna uzywac softbrushy.

Zaczynamy.

Krok 1
Zaczynamy od stworzenia nowego projektu. Polecam dac dosc duzy rozmiar, ktorego co prawda i tak nie wykorzystamy nawet w polowie, ale lepiej aby bylo wiecej niz nam zabraklo. Myle ze 1000x1000pks. bedzie w sam raz

Krok 2
upewniamy sie ze mamy przyblizenie 100% poniewaz na innych brushe zachowuja sie nieco inaczej, a na tych niepodzielnych przez 25 obrazek wygladal by kwadratowo.

Krok 3
Teraz ustawienia brusha ktorym bedziemy malowac i szkicowac. Zwroccie uwage na to ze wykorzystujemy okragly brush z 100% twardoscia o czym wielu poczatkujacych zapomina i wychodzi im taki rozmazany niewyrazny obrazek. Flow ustawmy na 80% dzieki czemu brush bedzie bardziej "wtopiony". Nie jest to konieczne i w sumie to moglem darowac sobie ruszanie tego parametru jednak uznalem ze zacheci to was do poznania jego dzialania, bo niestety wiele osob niema pojecia co on robi.

Krok 4
Other dynamics - dzieki tej opcji mozemy za pomoca tabletu ladnie cieniowac obiekty i to wlasnie dzieki niej nie potrzebujemy zadnych softbrushy do delikatnego przejscia jednego koloru w drugi.

Krok 5
Czas zaczac szkicowac. Jako ze nie robimy super szczegolowego obrazka wystarczy nam ogolny szkic pomocniczy. To wykonywania takich szkicy najlepiej spisuje sie kolor ciemnoczerwony, bo najlepiej go widac. Nieznaczy to ze jablko bedzie czerwone :P

Krok 6
Tworzymy nowa warstwe na ktorej bedzie widnial nasz szkic. Dobrze jest miec zawsze szkic na oddzielnej warstwie, dzieki czemu zawsze mozemy go wysunac na wierzch lub ukryc.

Krok 7
No i sie doczekaliscie, w koncu zaczynamy rysowac :D Robimy nasz nieszczesny szkic pomocniczy brushem o rozmiarze ok 20pks. Moze byc nawet 1pks jak komus wygodnie, ale niema sie co cackac z malymi brushamy tylko smialo brac duze.
Rysujemy wiec mniej wiecej okragla kule i zaznaczamy w niej wglebienie (tak jak na screenie). czasem ciezko jest osiagnac nam upragniony ksztalt wiec zawsze jest ctrl+z po czym probujemy jeszcze raz i tak az do osiagniecia tego co chcemy.
Zwroccie tutaj uwage na to jak dziala nasz brush. Gdy tylko leciutko dotykamy tabletu krycie brusha jest bardzo niskie co pozwala na delikatne nanoszenie koloru dzieki czemu mozemy lagodnie mieszac ze soba barwy.

Krok 8
Tworzymy nowa warstwe na nasza palete kolorow. Dobrze aby byla ona caly czas na wierzchu, abysmy mogli w kazdej chwili z niej skorzystac.

Krok 9
No i teraz paleta kolorow. Postanowilem niemieszac tutaj niepotrzebnie i dac mozliwie najprostrza palete kolorow. Te 2 kolory moga w zupelnosci wystarczyc do osiagniecia ciekawego efektu, a nie jak jest na niektorych tutkach gdzie jest po 10 odcieni jednej barwy.

Krok 10
Tworzymy nowa warstwe na kolor. moze sie ona znalezc zarowno nad szkicem jak i pod nim, bo to i tak niema znaczenia. W razie potrzeby zawsze mozemy sobie ja przeniesc. Ja tu jednak wybralem nad szkicem.

Krok 11

chours
User
upsideDOWN

Poziom: 20
HP: 8/893
 1%
MP: 426/426
 100%
EXP: 44/52
 84%
Wysłany: 2009-01-13, 14:57   

to ja sobie ponownie pozwole zapostowac tutaj

tak, wiem... swiatlo skopalem :)

Moonlight
User

Poziom: 22
HP: 11/1106
 1%
MP: 528/528
 100%
EXP: 1/59
 1%
Wysłany: 2009-01-13, 15:08   

Super Ci to wyszlo, chalers. :) Co do tutka to genialny! Dzis napewno sproboje! :D

ozonex
User

1%
 100%
 35%
Wysłany: 2009-01-13, 15:10   

no trzeba przyznac ze rozumiesz o co chodzi i co sie skad bierze.
Co do swiatla to ogolnie ladne jest ale kierunek swiatla na jablku i to co rzuca cien ogonka maja zrodla w innych miejscach.
lewa krawedz jest ciemniejsza, nie pociagnales tam prawie w ogole polysku, a powinna byc zdecydowanie jasniejsza od reszty. Szkoda bo przez to jablko stracilo troche swoja bryle ktora ogolnie oddales bardzo dobrze.

Kazu
Moderator

Poziom: 27
HP: 35/1795
 2%
MP: 857/857
 100%
EXP: 55/83
 66%
Wysłany: 2009-01-13, 15:13   

Chalersowi wyszlo lepiej niz Ozonowi :|

Smutne D:

chours
User
upsideDOWN

1%
 100%
 84%
Wysłany: 2009-01-13, 15:22   

ozonex napisał/a:
no trzeba przyznac ze rozumiesz o co chodzi i co sie skad bierze.
Co do swiatla to ogolnie ladne jest ale kierunek swiatla na jablku i to co rzuca cien ogonka maja zrodla w innych miejscach.
lewa krawedz jest ciemniejsza, nie pociagnales tam prawie w ogole polysku, a powinna byc zdecydowanie jasniejsza od reszty. Szkoda bo przez to jablko stracilo troche swoja bryle ktora ogolnie oddales bardzo dobrze.

no wlasnie z tym swiatlem to zauwazylem [napisalem nawet pod zdjeciem komentarz ;) ], ale nieco za pozno, a nie ma po co poprawiac, bo to tylko cwiczenie ;)

i jeszcze chcialbym zaznaczyc, ze przy malwoaniu refleksow tla, zostal uzyty bialy pedzel, co moim zdaniem nie wyglada zbyt dobrze, i nie jestem pewien, ale lepiej chyba uzyc rowniez twardego pedzla w kolorze bardzo jasnej zieleni :)
tzn tak mi sie wydaje :D

ozonex
User

1%
 100%
 35%
Wysłany: 2009-01-13, 15:54   

chalers napisał/a:
zostal uzyty bialy pedzel, co moim zdaniem nie wyglada zbyt dobrze, i nie jestem pewien,

tak, nie uzywa sie nigdy czystej bieli, ale skoro juz tlo takie jest to i refleksy moga byc

chalers napisał/a:
ale lepiej chyba uzyc rowniez twardego pedzla w kolorze bardzo jasnej zieleni

to jest prawda i taka podstawa koloru, no ale jak pisalem na samym poczatku lekcji, to mialo byc wprowadzenie i byla uzyta maxymalnie uproszczona paleta barw

KaZu napisał/a:
Chalersowi wyszlo lepiej niz Ozonowi :|

to se zerknij do galerii jakie ja jablka rysuje jak mam wolna reke :P to tylko lekcja dla poczatkujacych, nie oczekujmy tutaj nie wiadomo jakich efektow, poza tym chalers uzyl kilka trickow o ktorych w lekcji nie mowilem ;)

p.s. dzisiaj mi strasznie net zmula wiec zbytnio nie bede mogl komentowac prac

chours
User
upsideDOWN

1%
 100%
 84%
Wysłany: 2009-01-13, 17:39   

ozonex napisał/a:
to tylko lekcja dla poczatkujacych, nie oczekujmy tutaj nie wiadomo jakich efektow, poza tym chalers uzyl kilka trickow o ktorych w lekcji nie mowilem

jakich? chyba nie chcesz powiedziec, ze jestem zlym uczniem? xD

ozonex
User

1%
 100%
 35%
Wysłany: 2009-01-13, 18:20   

chalers napisał/a:
ozonex napisal/a:
to tylko lekcja dla poczatkujacych, nie oczekujmy tutaj nie wiadomo jakich efektow, poza tym chalers uzyl kilka trickow o ktorych w lekcji nie mowilem

jakich? chyba nie chcesz powiedziec, ze jestem zlym uczniem? xD

to nie bylo do ciebie :P tu chodzilo zreszta oto ze moj efekt koncowy jest prosty bo chcialem aby bylo jak najmniej zmian i trickow, aby bylo latwiej to zrozumiec.

Odpowiedz do tematu